Wiślackie Kalendarium: marcowe debiuty
Wpisany przez Patrycja
piątek, 15 marca 2013 15:15

alt

W marcu na świat przyszła postać, bez której nie byłoby Wisły. Także w tym miesiącu, po zimowej przerwie, dochodziło do ważnych zmian w drużynie z Reymonta.

13 marca 1889

124 lata temu urodził się Józef Szkolnikowski. Jesienią 1906 roku Szkolnikowski założył drużynę piłkarską o nazwie Wisła, był jej pierwszym bramkarzem i kapitanem. Po I Wojnie Światowej doszło do reaktywacji TS Wisła, której Szkolnikowski został prezesem, w 1921 roku zainicjował powstanie „Przeglądu Sportowego”, a w tym samym roku został pierwszym selekcjonerem reprezentacji Polski. Oprócz swojej sportowej działalności, Józef Szkolnikowski był również oficerem Wojska Polskiego. Więcej o tej postaci możecie przeczytać TUTAJ.

5 marca 1978

Wiosną 1978 roku zawodnikiem Wisły został Marek Motyka. Wcześniej piłkarz występował w Hutniku Kraków i nie był skory do przenosin do zespołu Białej Gwiazdy, w której nie widział zbyt wielkich szans na przebicie się do pierwszego składu. Okazało się jednak, że od razu po przenosinach na R22 20-letni obrońca wskoczył do podstawowej jedenastki zespołu. Jego debiut przypadł na 5 marca tego samego roku, na wyjazdowe spotkanie z Polonią Bytom. Na Śląsku padł remis 1:1, ale Motyka rozegrał pełny mecz, a w pierwszym składzie Wisły pozostał na długie lata, rozgrywając 321 meczów ligowych.

4 marca 2000

W przerwie zimowej sezonu 1999/2000 z Lecha Poznań do Wisły przeprowadził się Arkadiusz Głowacki, wówczas niespełna 21 letni obrońca. 4 marca Głowa zadebiutował w barwach Białej Gwiazdy w spotkaniu 16. kolejki Ekstraklasy z Odrą Wodzisław, wygranym 3:1. Piłkarz grał w tym meczu przez 58 minut, a do końca sezonu rozegrał jeszcze 5 spotkań, w których zdobył 2 gole.

15 marca 2005

W 1/8 finału Pucharu Polski sezonu 2004/2005 Wisła mierzyła się z Polonią Warszawa. W lutym 2005 roku do zespołu Białej Gwiazdy z KS Częstochowa sprowadzony został anonimowy Jakub Błaszczykowski. 15 marca zadebiutował on w oficjalnym meczu w barwach Wisły, wygranym 5:0 spotkaniu z Polonią, w którym już w 3. minucie gry otworzył wynik. W sumie  Kuba rozegrał 67 spotkań w koszulce z Białą Gwiazdą.

5 marca 2010

Po epizodzie w roli gospodarza na sosnowieckim stadionie, Wisła Kraków przeniosła się na obiekt Hutnika Kraków. Ligowy debiut na Suchych Stawach nie okazał się udany dla Białej Gwiazdy – podopieczni Macieja Skorży przegrali „u siebie” 0:1 ze słabą Arką Gdynia, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii spotkań obu klubów.