Ostatnio na forum:

"WSZYSCY, CO TU JESTEŚCIE ZEBRANI, JESTEŚCIE ŻOŁNIERZAMI POLSKIMI"
Wpisany przez Wiślaccy Patrioci   
środa, 02 listopada 2016 22:24

altTymi słowami Józef Piłsudski dodał otuchy swoim strzelcom przemawiając na płycie boiska Wisły. 

To właśnie w Parku Sportowym na krakowskich Oleandrach gdzie położone było ówczesne boisko Wisły, miała swój wymarsz na przełomie lipca i sierpnia 1914 roku Pierwsza Kampania Kadrowa przemianowana później na Legiony Polskie.

I wojna światowa mająca swój początek  28 lipca 1914 po zamachu serbskiego nacjonalisty Gavrilo Principa na arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda dała nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Polskę po 119 letnim zniewoleniu przez Rosję, Niemcy i Austro-Węgry.

Polacy walczący na wszystkich frontach wojny, we wszystkich trzech armiach zaborczych zapłacili tysiącami poległych za odzyskanie wolności. Za ojców wolności uznaje się Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego tak bardzo różniących się poglądami ale mającymi w sercu dobro najwyższe, jakim była Polska. Po podpisaniu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918 co było ostateczną klęska Niemiec Rada Regencyjna przekazała brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu władzę zwierzchnią nad wojskiem a dzień później misję utworzenia Rządu Narodowego. Polska po 123 latach odzyskała niepodległość a dzień ten obchodzono uroczyście aż do wybuchu II wojny światowej. Po przejęciu władzy przez komunistów w 1945 roku święto zniesiono i zakazano aż do roku 1989.

 alt

W tym roku kibice Wisły po raz kolejny wezmą udział w obchodach święta odzyskania niepodległości, a po raz drugi w krakowskim Marszu Wolności. Uczcijmy pamięć wszystkich Polaków którzy przelali krew i poświęcili życie  aby tą niepodległość odzyskać. Jednocześnie przypomnijmy rządzącym że nigdy nie będzie zgody na jakiekolwiek ograniczenie naszej wolności tak dramatycznie wywalczonej przez naszych przodków.

 

Wiślacy, 11 listopada pokażmy się godnie i dumnie na IV Marszu Wolności!

Zbiórka kibiców Wisły pod Krzyżem Katyńskim o godz. 14:30.

 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież