Wiślackie Kalendarium: derby o Tarczę i Puchar
Wpisany przez Patrycja   
czwartek, 10 stycznia 2013 16:35

alt

W styczniu Wisła mierzyła się głównie w meczach towarzyskich, które nie niosą za sobą godnych uwagi historii. Wyjątkiem są tu derby Krakowa, rozgrywane na przestrzeni lat w różnych okolicznościach.

 

28 stycznia 1945

Od października 1939 roku Kraków był stolicą Generalnego Gubernatorstwa, utworzonego przez Hitlera na okupowanych przez Niemców ziemiach II Rzeczypospolitej. W styczniu 1945 roku do Grodu Kraka dotarła Armia Czerwona, która zmusiła niemiecką armię do wycofania się. Po przejęciu miasta przez sowietów, 28 stycznia w Krakowie rozegrane zostały pierwsze powojenne derby, w których górą okazała się Wisła, wygrywając 2:0. W tym samym roku Biała Gwiazda rozegrała w sumie cztery spotkania z lokalną przeciwniczką, z czego z trzech wyszła zwycięsko.

 

27 stycznia 1974

Pod koniec 1972 wiślacka Rada Seniorów wyszła z inicjatywą zorganizowania corocznych derbów Krakowa pomiędzy Wisłą a naszą sąsiadką zza Błoń dla upamiętnienia wyzwolenia miasta w styczniu 1945 roku oraz pierwszego meczu odwiecznych rywali po tym wydarzeniu. Akcję poparli krakowscy dziennikarze oraz OZPN. Redakcja „Tempa” ufundowała nawet symboliczną nagrodę – Herbową Tarczę Krakowa. Pierwszy pojedynek o to trofeum rozegrany został właśnie 27 stycznia 1974 roku. Na stadionie przeciwnika, ze spotkania zwycięsko wyszła Biała Gwiazda.

 

15 stycznia 1989

Po przemianach politycznych mających miejsce w 1989 roku, „wyzwolenie” Krakowa w 1945 roku już oficjalnie zaczęło być traktowane jako początek sowieckiej okupacji. Główny pretekst do organizowania corocznych derbów o Herbową Tarczę Krakowa przestał zatem istnieć. Ostatni mecz z tej serii rozegrany został 15 stycznia 1989 roku. Ponownie lepsza okazała się Wisła, wygrywając z rywalką 2:1. W sumie rozegranych zostało 16 spotkań z tej serii, 11-krotnie lepsza okazywała się Biała Gwiazda.

 

28 stycznia 1990

Peerelowskie derby o Herbową Tarczę Krakowa w 1990 roku zostały zastąpione meczem o Puchar Prezydenta Miasta. W owym roku zostały one rozegrane jeden jedyny raz, bowiem na stadionie doszło do zamieszek z udziałem policji, które później przeniosły się na ulice miasta, aż w końcu dotarły pod konsulat ZSRR. Siedziba radzieckich urzędników ostatecznie została zdemolowana przez około 1000-osobową grupę kibiców.

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież