Wiślackie Kalendarium: pierwsze mistrzostwo, pierwszy puchar, pierwsze… – cz. I
niedziela, 02 września 2012 16:58

alt

Wiele ciekawych wydarzeń zasługujących na uwagę miało miejsce właśnie we wrześniu. Ze względu na to, w tym miesiącu Wiślackie Kalendarium podzielone zostało na dwie części. Przed Wami pierwsza z nich, obejmująca lata 1906-1960.

 

20 września 1908

Chociaż klub TS Wisła działał wówczas już od dwóch lat, dopiero w 1908 rozegrane zostały pierwsze udokumentowane Derby Krakowa. Miały one odbyć się już dzień wcześniej, ale z powodu złych warunków atmosferycznych przeniesione zostały na 20 września. W meczu rozegranym na Błoniach padł remis 1:1.

 

22 września 1918

Po wybuchu I Wojny Światowej Wisła Kraków zawiesiła swoją działalność. Do gry piłkarze „Białej Gwiazdy” powrócili w roku 1918. 22 września rozegrane zostały pierwsze po reaktywacji klubu Derby Krakowa. Wisła po zaciętej walce uległa 2:3 sąsiadce, która wówczas znajdowała się w o wiele lepszej sytuacji infrastrukturalnej i kadrowej.

 

5 września 1926

Pierwsza w historii edycja Pucharu Polski miała miejsce w sezonie 1925/1926, chociaż pomysł powołania rozgrywek narodził się już w roku 1921. W finale Wisła Kraków zmierzyła się z B-klasową Spartą Lwów. Na stadionie Wiślaków przez długi czas utrzymywał się remis. Rozstrzygający gol padł zaledwie kilkanaście sekund przed zakończeniem meczu – jego autorem był Henryk Reyman, a Wisła wygrała 2:1 i to do niej powędrował pierwszy Puchar Polski. Była to jedyna edycja PP, którą udało się przeprowadzić w międzywojennej Polsce. Na kolejne rozgrywki trzeba było czekać aż do roku 1951.

 

11 września 1927

W pierwszoligowym meczu Wisły z TKS Toruń, krakowianie pokonali przeciwników aż 15:0 – to zdecydowany rekord w tych rozgrywkach. Najwięcej goli w spotkaniu zdobył Henryk Reyman. Napastnik trafił do bramki rywala sześciokrotnie.

 

25 września 1927

Tego dnia przyszło Wiśle bronić honoru polskiej piłki. „Biała Gwiazda” w Katowicach zagrała z tamtejszym 1.FC o Mistrzostwo Polski. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że 1.FC Katowice był klubem… niemieckim. Zespół ten powstał w 1905 roku w Katowicach, na terenie II Rzeszy Niemieckiej, a od 1922, za sprawą powstań śląskich oraz plebiscytu, brał udział w rozgrywkach polskich. Nikt nie wyobrażał sobie, aby tytuł mistrza naszego kraju trafił do Niemców. Wiślacy stanęli na wysokości zadania – pokonali śląski klub 2:0 i zdobyli pierwsze Mistrzostwo Polski w historii klubu.

 

19 września 1951

Zdobywca Pucharu Polski w 1951 roku zdobywał równocześnie mistrzostwo kraju, co było wydarzeniem bezprecedensowym. W finale rozgrywek Wisła zmierzyła się z Ruchem Chorzów. Faworytem meczu, odbywającego się w Warszawie, byli krakowianie. Wiślacy mieli zdobyć trzeci z rzędu mistrzowski tytuł. Stało się jednak inaczej – chorzowianie pokonali „Białą Gwiazdę” 2:0 i to w ich ręce powędrowały obydwa trofea.

 

 
Komentarze   

#1 rey » 2012-09-03 11:02

Jestem na zdjęciu powyżej :o

rey

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież