Wiślackie Kalendarium: kwiecień miesiącem debiutów
Wpisany przez Patrycja   
niedziela, 01 kwietnia 2012 11:47

alt

W ponad stuletniej historii Wisły zdarzyło się tak, że to właśnie na kwiecień przypadały jedne z najistotniejszych debiutów, biorąc pod uwagę aspekt piłkarski.

 

Po raz pierwszy na własnym stadionie

W pierwszych latach istnienia klubu Wiślacy nie mieli własnego boiska czy stadionu, swoje mecze rozgrywali w różnych miejscach w Krakowie, na przykład w Parku Jordana lub na Błoniach. Pierwszego własnego stadionu Biała Gwiazda doczekała się w 1914 roku. Towarzystwu Sportowemu zostały przyznane tereny na placu powystawowym w Oleandrach i to właśnie tam powstał pierwszy obiekt Wisły Kraków. 5 kwietnia na inaugurację stadionu gospodarze pokonali Czarnych Lwów 3:2. Już latem Wisła oddała tereny, na których znajdowało się boisko, Legionom Józefa Piłsudskiego. Rok później główna trybuna spłonęła w pożarze, a TSW na kolejne własne miejsce do gry musiało czekać aż do 1922 roku.

 

Zwycięstwo na inaugurację

Ponowny brak własnego boiska negatywnie wpływał na stan finansowy Wisły oraz na poziom piłkarski drużyny. Klub tym razem wydzierżawił od miasta tereny byłego toru wyścigowego w okolicach Parku Jordana. Dzięki zaangażowaniu piłkarzy, pracowników klubu, wsparciu wojska oraz kibiców, udało się wybudować obiekt zaprojektowany przez architekta Romana Bandurskiego. Nowa, efektowna, ale niefunkcjonalna, drewniana kryta trybuna przy alei 3 Maja, mogła pomieścić 1666 kibiców. Uroczyste otwarcie stadionu nastąpiło 8 kwietnia 1922 roku podczas meczu Wisły Kraków z Pogonią Lwów. Mimo tego, że gospodarze wystąpili w nieco rezerwowym składzie, m.in. bez Henryka Reymana, udało im się wygrać 4:2.

 

Ligowy debiut Białej Gwiazdy

Chociaż do pierwszych rozmów dotyczących powstania Ligi Polskiej doszło już w grudniu 1926 roku, po wielu sporach pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej a działaczami zainspirowanymi zmianami sanacyjnymi, ostateczny jej kształt i nazwę – Polska Ligi Piłki Nożnej, ustalono w marcu 1927 roku bez zgody PZPN. Rozgrywki nowopowstałej ligi odbywały się systemem wiosna-jesień, zwiększono liczbę klubów rywalizujących o tytuł mistrzowski, każdy grał z każdym. Wisła Kraków ligowe zmagania rozpoczęła 3 kwietnia od derbowego spotkania z żydowską Jutrzenką, która do PLPN dołączyła zamiast klubu z drugiej strony Błoń, trzymającego stronę PZPN. W swoim ligowym debiucie Biała Gwiazda wygrała 4:0, a spotkanie przyciągnęło na stadion około 1200-1500 widzów. Przed rozpoczęciem sezonu Wiślacy nie byli uznawani za faworytów, ale po ostatniej kolejce uplasowali się na pierwszym miejscu w tabeli. Polska Liga Piłki Nożnej działała wówczas nielegalnie z powodu braku zgody PZPN na reformację systemu rozgrywek, więc nie było oczywiste, że Wisła zostanie Mistrzem Polski. Dopiero w grudniu 1927 roku piłkarska centrala uznała, że pierwszy w historii klubu mistrzowski tytuł należy się zwycięzcy ligi – Wiśle Kraków.  

 

Kolejna modernizacja stadionu

Ostatnia kwietniowa rozbudowa stadionu to ta sprzed 10 lat, kiedy na Reymonta 22 ulepszone zostało oświetlenie. Na świeżo zainstalowanych masztach pojawiły się lampy dające moc 1700 luksów. Pierwszym meczem rozegranym przy nowym oświetleniu było spotkanie 19 kwietnia 2002 roku z warszawską Polonią, wygrane przez Wiślaków 4:1.

 

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież