Narciarska sekcja Wisły
Wpisany przez TS Wisła/ ewcia   
poniedziałek, 30 października 2017 21:48
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat jednego z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiego narciarstwa.
 
TS Wisła Zakopane zostało założone w 1926 roku. Inicjatorami jego powstania byli kibice krakowskiej Wisły, którzy po prostu założyli w Zakopanem sekcję narciarską Białej Gwiazdy. Tymi osobami byli między innymi: mjr Stanisław Kępski, Zbigniew Wóycicki, Tadeusz Paudyn, Aleksander Rozmus, Władysław Mietelski, Edward Wilga i Artur Kasprzyk.
 
Pierwszym prezesem klubu z Zakopanego był Franciszek Wagner, który został wybrany na to stanowisko w 1929 roku. Uważany jest on za twórcę potęgi Wisły Zakopane, to dzięki niemu sekcje narciarskie podhalańskiego klubu w bardzo krótkim czasie zdecydowanie się rozwinęły. Na niektórych zawodach narciarskich Wisła Zakopane potrafiła wystawić nawet cztery sztafety.
Jednym z największych kibiców Wisły Zakopane był Kornel Makuszyński. To właśnie ten znany polski pisarz doprowadził do reaktywacji klubu po drugiej wojnie światowej i do końca swojego życia zakopiańczyków wspierał. Nie wolno także zapominać, że Makuszyński pełnił zaszczytną funkcję Prezesa Honorowego TS Wisła.
 
Wisła Zakopane aktualnie posiada sekcję skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. Klub z powodów organizacyjnych musiał zlikwidować inne sekcje, miejscowych działaczy zmusiła do tego przede wszystkim trudna sytuacja materialna. Jednak Wiślacy z Zakopanego nadal mogą pochwalić się obecnością swoich zawodników na najwyższych szczeblach rywalizacji na przykład w skokach narciarskich. Wychowankiem TS Wisła Zakopane jest chociażby Mateusz Rutkowski, który był uznawany za jeden z największych talentów w historii polskich skoków narciarskich, czy występujący do dzisiaj w Pucharze Świata w skokach Klimek Murańka.
 
Najwybitniejszym wychowankiem zakopiańskiej Wisły jest Wojciech Fortuna-skoczek narciarski złoty medalista zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku.
W związku z bardzo poważnymi problemami zakopiańskiego klubu Zarząd TS Wisła postanowił zakopiańczykom pomóc. Zarząd Towarzystwa Sportowego prowadzi zaawansowane rozmowy z przedstawicielami TS Wisła Zakopane, których docelowym efektem ma być powrót do stanu z dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Wisła posiadała w Zakopanem swoją sekcję narciarską. Działanie takie jest nie tylko kultywowaniem tradycji, ale i kolejnym etapem rozwoju Naszego Klubu. Obydwie strony głęboko wierzą, że dzisiejsze spotkanie jest początkiem udanej współpracy, a także otwarciem nowego rozdziału w bardzo bogatej historii Białej Gwiazdy.
Poprawiony: poniedziałek, 30 października 2017 22:02
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież