Ostatnio na forum:

Inicjatywa XXI wieku w Akademii Piłkarskiej
Wpisany przez DK   
poniedziałek, 23 listopada 2015 01:40

alt

W lutym 2014 roku powstała Akademia Piłkarska Wisły Kraków, która znajduje się w strukturach Towarzystwa Sportowego.

 Szkolenie młodzieży to podstawa funkcjonowania każdego znaczącego klubu na świecie. Bez prawidłowego funkcjonowania tej dziedziny prowadzenia klubu nie można mówić o sukcesach ani o rozwoju. Wychowankowie to nie tylko szansa na zarobek w momencie transferu utalentowanego zawodnika do zachodnioeuropejskiego klubu, ale przede wszystkim piłkarze, którzy „fachu” uczyli się u siebie stają się niejako wizytówką klubu. To właśnie na ich osobach opiera się promocja zespołu, to z nimi najczęściej utożsamiają się kibice, kupują koszulki. Ludzie żyją tym, a relacje z drużyną ułatwiają im właśnie piłkarze, którzy są po prostu „chłopakami z sąsiedztwa”. To naprawdę wiele znaczy we współczesnym świecie futbolu, który obrał kurs na zdecydowaną komercjalizację-i ciężko się temu dziwić-, więc wychowankowie stają się niejako przysłowiowymi perłami w koronie.


Całkiem odmienną sprawą jest kwestia wychowania własnego zawodnika w aspekcie stricte sportowym. Piłkarz wychowany na własnym podwórku, dobrze wyszkolony staje się w przyszłości skarbem dla swojego zespołu. Taki zawodnik potrafi w kluczowych momentach wstrząsnąć zespołem, to z wychowanków często krystalizują się liderzy zespołów. Ich rola w zespole jest nie do przecenienia.


Wielkie kluby piłkarskie mają również swoją własną filozofię prowadzenia zespołu. Kształtowany latami styl drużyny, który nie zmienia się z powodu pojedynczych przegranych spotkań, a nawet nieudanych sezonów to znak, że zespół konsekwentnie podąża swoją ścieżką i prędzej czy później sukcesy muszą nadejść. Oczywiście jednolitość i ciągłość filozofii pracy w danym klubie tyczy się przede wszystkim pracy z młodzieżą czyli de facto wdrażania młodych zawodników w tryby wielkiej machiny jaką jest klub. Przykładem niech będzie La Massia czyli szkółka FC Barcelony. System szkolenia w katalońskim klubie przystosowuje od najmłodszych lat zawodników do systemu taktycznego i stylu gry, jaki niezmiennie od lat preferuje pierwsza drużyna.


Szkolenie młodzieży w Polsce a właściwie problemy z nim to materiał nie tyle na książkę co grube tomiszcze. Akademia Piłkarska Wisły Kraków powstała właśnie po to, aby zmienić kwestię szkolenia młodzieży. Zmienić czyli ulepszyć. Kto się nie rozwija, ten się cofa. A na to Wisła pozwolić sobie nie może. Nie da się ukryć, że naszej Akademii daleko do najlepszych szkółek Europy, ale dążenie do doskonałości stało się dewizą wszystkich pracujących tam osób. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wyglądają polskie realia, wiemy, że środków finansowych w polskiej piłce na szkolenie młodzieży nigdy nie było za wiele. Jednak mimo tych wszystkich trudności udało się zrealizować kolejną bardzo ciekawą inicjatywę, której nie byłoby gdyby nie pomoc kibiców Białej Gwiazdy.

alt


W Nowej Hali TS Wisła na starej salce bokserskiej powstał Skill Box, czyli sala ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 30 na 20 metrów. To właśnie na tej murawie młodzi piłkarze Białej Gwiazdy mogą doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia na niej mają prowadzić do poprawy gry w takich aspektach jak technika, szybkość reakcji, czy wytrzymałość mięśniowa. To wszystko dzięki małej przestrzeni, presji rywala, który jest praktycznie cały czas obok zawodnika. Podobne warunki do trenowania mają zespoły z Niemiec takie jak Borussia Dortmund czy TSG Hoffenheim.


Sukces inicjatywy to przede wszystkim zasługa akcji „Dorzuć dwa złote do biletu”, która została zorganizowana przez Akademię Piłkarską, Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków i Wisłę Kraków S.A. A to przecież jeszcze nie koniec tej akcji. Nie zapominajcie o tym Drodzy Wiślacy przy kupnie biletu na hitowe mecze czyli derby oraz pojedynek z warszawską Legią.
 

Poprawiony: poniedziałek, 23 listopada 2015 20:57
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież