Sprawy SKWK:

Ostatnio na forum:

Budżet Obywatelski?
Wpisany przez Redakcja   
sobota, 10 czerwca 2017 21:25

alt

W piątek 9 czerwca odrzucono zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa projekt Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków. 

Wisła Kraków to trzynastokrotny mistrz Polski, czyli trzeci pod względem mistrzowskich tytułów klub w Polsce (po czternaście mistrzostw Polski mają Ruch Chorzów i Górnik Zabrze). Zespół Białej Gwiazdy miał okazję w ostatnich dwudziestu latach trzynaście razy reprezentować Polskę na międzynarodowej arenie, a co za tym idzie promować miasto Kraków. To dzięki trójkolorowemu zespołowi do Krakowa przybywali obywatele Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Włoch i wielu innych państw, co dla miasta żyjącego w znaczącym stopniu z turystyki musiało było więcej niż zadawalające. Niestety jak czas pokazał wszystko to dla włodarzy kulturalnej stolicy Polski nie ma żadnego znaczenia.


Projekt Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków już od dwóch lat był zgłaszany do inicjatywy Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy raz dwa lata temu zabrakło nam naprawdę niewiele by odnieść sukces, rok temu był już gorzej, jednak projekt został dopuszczony pod głosowanie mimo problemów, które robiono nam już wtedy. Teraz jednak sytuacja jest zgoła inna i naszym obowiązkiem jest o tym napisać.


Projekt Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków został odrzucony na etapie weryfikacji formalnej. Argumenty komisji były dosyć ciekawe i warto je teraz przytoczyć:
- pkt. 6 § 12 - Regulaminu BO - Miasto nie posiada prawa własności do marki Wisła Kraków. To argument, który został przytoczony już w ubiegłym roku i jest absurdalny, albowiem Wisła Kraków S.A jak i TS Wisła w pełni popierają powstanie Centrum, co więcej do złożonego 20 marca wniosku zostały załączone listy intencyjne Marzeny Sarapaty i Piotra Dunin- Suligostowskiego. W związku z powyższym widać, że linia obrony odrzucających projekt jest zupełnie nieprzygotowana. Zresztą ten argument obaliliśmy dosyć szybko.
Kluczowym jak czas pokazał argumentem okazał się ten o braku wolnej przestrzeni, na której miałoby powstać centrum. -Nie ma wolnych powierzchni na organizację tego typu przedsięwzięcia, wszystkie powierzchnie na terenie stadionu zostały wynajęte,- to drugi z powodów odrzucenia projektu (pisownia oryginalna zachowana). W związku z powyższym chcemy poinformować wszystkich czytających ten artykuł, że prawe skrzydło północnej trybuny obok sektora B Stadionu Miejskiego (a tam miało powstać centrum) nie jest wynajęte przez nikogo. Natomiast popytaliśmy tu i ówdzie i wiemy, że od września ma tam urządzić się nowo powstała firma miejska. Zdając sobie sprawy, że biurokracji się nie pokona przygotowaliśmy nową lokalizację dla Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków- chcieliśmy stworzyć miejsce wiślackiej pamięci na piętrze trybuny G. Miejsce to do czasu powstania bazy w Myślenicach było zapleczem piłkarzy, ale od tamtej pory stoi puste. Czyli po prostu nie jest użytkowane od trzech lat z hakiem.


W piątek na komisji odwoławczej wniosek został odrzucony definitywnie. Jeden z byłych pracowników Wisły ery Cupiała, a konkretnie Andrzej Mazur był uprzejmy stwierdzić, że muzeum może powstać w niecce basenu. I tu taka dygresja Drodzy Kibice-to właśnie po takich ludziach jak ten człowiek nowe władze Wisły muszą sprzątać do dzisiaj stare brudy, a jego wypowiedź pokazuje, jak naprawdę zależało pewnym ludziom na Wiśle Kraków.


Interaktywne Centrum Historii Wisły Kraków miało być inicjatywą ponad podziałami- był to pomysł kibiców Wisły, mieszkańców tego miasta, którzy po prostu chcieli mieć swoje miejsce, w którym mogli pielęgnować tradycję i legendę tego klubu. Wisła Kraków S.A, TS Wisła, a także SKWK przygotowało plan promocji, mogliście zobaczyć okolicznościowe koszulki, w których piłkarze wybiegli na rozgrzewkę, przez cztery dni można było oglądać wystawę. Wisłę założono 111 lat temu w czasie zaborów po to by krzewić patriotyzm- a ta inicjatywa miała przypomnieć między innymi o tak ważnym społecznie elemencie funkcjonowania Białej Gwiazdy. Niestety po raz kolejny wygrały interesy, nie ideały.


Odrzucenie projektu nie jest niczym więcej jak złą wolą miejskich urzędników, którzy tak naprawdę nie pozwalają na ożywienie stadionu przy Reymonta. Klubowe muzeum to podstawa codziennego funkcjonowania wielkich klubów jak chociażby Real Madryt. To właśnie dzięki takim miejscom kibice mogą pojawiać się na stadionie każdego dnia, jest to sposób na tworzenie więzi klubu z fanami. Wiedzą o tym wszędzie, tylko nie w Krakowie…


To przykre ale ta sytuacja pokazuje prawdziwy stosunek kilku decydentów miejskich do Naszego Klubu, jego kibiców, a co za tym idzie obywateli tego miasta. Wygrywa prywata, a nie interes ludzki. Szkoda, wielka szkoda….
 

Poprawiony: poniedziałek, 28 sierpnia 2017 13:04
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież