"Kiedy mówię „zespół”, mam na myśli przede wszystkim kibiców"
Wpisany przez Redakcja   
niedziela, 14 stycznia 2018 16:13

alt

Wywiad z nowym trenerem Białej Gwiazdy.

Jakie są pierwsze wrażenia z Pańskiego pobytu w Krakowie?
Myślę, że mam ogromne szczęście, bo mogłem przed przyjazdem do Krakowa zapoznać się z opiniami ludzi pracujących już w Wiśle i mieszkających w tym mieście. Dzięki temu nic mnie nie zaskoczyło, a przyjeżdżając tu byłem już praktycznie przygotowany na adaptację do nowego miejsca.


Już w grudniu miał Pan okazję spotkać się z zarządem klubu, dyrektorem sportowym. Jakie są oczekiwania względem Pana, jakie cele zostały postawione na nadchodzące miesiące?
Mam przygotować drużynę do rywalizacji. Ten zespół musi mieć świadomość tego, że ma grać o najwyższe cele. Wisła ma bardzo bogatą historię, była wielokrotnym mistrzem Polski, występowała z powodzeniem w europejskich pucharach. Teraz musimy się skupić na pracy, by w dalszym ciągu odnosić sukcesy.


Miał Pan okazję pracować już w ośrodku treningowym w Myślenicach. Jak ocenia Pan infrastrukturę klubu?
Zawsze dostosowujemy się do takich warunków jakie są, jakie mamy do dyspozycji. Jest nam tutaj bardzo dobrze. Nasza baza stoi na bardzo wysokim poziomie, mamy profesjonalną infrastrukturę. To jest nasze miejsce pracy, więc tak jak już powiedziałem musimy się dostosować, niemniej jednak jestem zadowolony z tego co zobaczyłem w Myślenicach.


Pracował Pan w swojej karierze z takimi szkoleniowcami jak Mauricio Pochetino, czy Paulo Sousa. Jaki wpływ wywarli na Panu ci szkoleniowcy?
Zdecydowanie ta współpraca pozwoliła mi na poszerzenie swoich piłkarskich horyzontów, cały czas uczyłem się o piłce czegoś nowego. Dodatkowo obydwaj szkoleniowcy zdecydowanie różnią się od siebie, mają inną filozofię futbolu, całkiem inne wizje prowadzenia zespołu, zdecydowanie odmienną metodologię pracy. Praca z nimi pozwoliła mi czerpać to co najlepsze z ich wiedzy, chłonąć nią a teraz mogę przekazywać to swoim zawodnikom.


Zdobył Pan mistrzostwo Węgier z Videotonem w 2015 roku, potem odchodząc z tego klubu nie zgadzając się z działaczami. Czy Joan Carillo jest człowiekiem bezkompromisowym?
W świecie współczesnej piłki notorycznie stykają się interesy wielu stron zainteresowanych futbolem: kibiców, działaczy, piłkarzy i trenerów. Bardzo w tym wszystkim cenie sobie szczerość każdej ze stron, nie wolno niczego owijać w bawełnę, należy mówić prosto w twarz jak jest naprawdę. W Videotonie klub miał własną wizję prowadzenia zespołu i nie pokrywała się ona z moją. Klub jest zawsze najważniejszy, więc nie chciałem sprawiać problemów i zdecydowałem się odejść. Czas pokazał jakie były tego rezultaty. Podkreślam że odszedłem przede wszystkim dla dobra klubu i nie będę oceniał tej decyzji. Od tego są działacze Videotonu.


W czasie pracy w Hajduku Split miał Pan okazję zetknąć się z fanatycznymi chorwackimi kibicami? Z tego co nam wiadomo był Pan pod wrażeniem ich uczestnictwa w meczach wyjazdowych, dopingu. Jak ważna jest dla Pana atmosfera, którą kibice tworzą na meczach?
Zdecydowanie wsparcie fanów ma kluczowe znaczenie, powoduje wykrzesanie większych możliwości z zawodników. Kiedy mówię „zespół” mam na myśli piłkarzy, sztab szkoleniowy, pracowników klubu, a przede wszystkim kibiców. Kiedy kibice są z nami, czują dumę z bycie częścią klubu to napędza całą drużynę.

 

alt
Wisła zakontraktowała Pana byłego zawodnika z Videotonu Nikolę Mitrovica. Czy ma Pan w swoim notesie nazwiska piłkarzy, którzy mogliby podążyć drogą Nikoli?

Na pewno praca, którą wykonujemy z Manuelem idzie w dobrym kierunku. Jesteśmy z niej zadowoleni i przyniesie ona efekty. Nie warto jednak teraz mówić o jakichkolwiek nazwiskach, bo działa to na niekorzyść klubu. Myślę, że musimy być spokojni odnośnie tematu transferów i zaufać Manuelowi Junco, bo jest odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu.


Pana ulubionym systemem gry jest ofensywne 4-3-3. Bardzo ważną rolę odgrywają w nim boczni obrońcy, którzy de facto muszą przemieszczać się po całej długości boiska. Czy aktualni zawodnicy grający w zespole Białej Gwiazdy spełniają Pana oczekiwania? Co może Pan powiedzieć o Pańskim pomyśle na grę krakowskiego zespołu?
To co jest dla mnie ważne to nie do końca sam system gry. Szalenie istotne jest zaadaptowanie się do zawodników, ich możliwości i potrzeb. Dzięki temu mogę w pełni wykorzystać potencjał, który mają moi podopieczni. Na przykład w Almerii graliśmy klasycznym system 4-3-3, w Hajduku Split zaczynał od 4-3-1-2, by potem zmodyfikować to ustawienie do 4-3-2-1. Tak jak wspomniałem najważniejszy jest proces adaptacji systemu i stylu do zawodników jakich posiadam. Co do bocznych obrońców są dla mnie szalenie ważnym elementem taktyki, bo to zawodnicy, którzy potrafią zaskakiwać na boisku i myślę, że postaramy się znaleźć odpowiednich piłkarzy, lub wykorzystać w odpowiedni sposób, tych, których mamy.


Jakie cele stawia Pan sobie i piłkarzom na nadchodzące miesiące?
Moim głównym celem jest stworzenie dobrze zorganizowanej drużyny, która dąży do wygranej, posiada swoją tożsamość, swój styl i własną filozofię. Kiedy to osiągniemy nie pozostanie nam nic innego jak sprawić by nasi fani byli z nas dumni. Całą naszą pracę wykonujemy po to, aby osiągnąć sukces.


Miał Pan okazję zwiedzić już Kraków?
Tak. Kraków jest pełen zabytków, historycznych kościołów, miałem także okazję zwiedzić Wawel. Jeżeli chodzi o ludzi to są weseli, gościnni. Nie narzekam na kuchnie, czego chcieć więcej…

Ostatnie słowo należy do Pana.
Chciałbym prosić o wiarę i zaufanie. My na pewno damy z siebie wszystko. Tylko Wisła!

 

Dziękujemy Pani Monice Chlebek za przeprowadzenie rozmowy z Joanem Carrillo. 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 19 marca 2018 23:05
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież