"Trzeba zaadaptować się do warunków jakie mamy tu i teraz"
Wpisany przez DK   
wtorek, 18 października 2016 14:26

alt

Wywiad z Manuelem Junco-wiceprezesm do spraw sportowych Wisły Kraków S.A.

Jak Pan wspomina swoją pierwszą pracę w Wiśle?
Sytuacja jest teraz inna. Mamy inne problemy, jednak wychodzę z założenia, że trzeba szanować ludzi pracujących w klubie, jego tradycję i historię. To się nie zmienia, ale teraz należy patrzeć do przodu.


Jakie doświadczenia wyciągnął Pan z pracy dla Liverpoolu i Columbus Crew?
Każda liga jest inna. W Anglii piłka jest twardsza, ważny jest pressing. W Stanach z kolei biorą przykład z wzorców Bundesligi - dużo sytuacji, ale mniej czysto fizycznej gry, więcej dynamiki. Każdy kraj daje inną perspektywę. W Polsce przecież piłka też jest zupełnie inna. Przykładowo zawodnik, który doskonale daje sobie radę w Hiszpanii, może nie dać sobie rady w Niemczech.


Ma Pan sporą wiedzę na temat rynku piłkarskiego Ameryki Południowej czy Półwyspu Iberyjskiego. Przykładem zawodnika, który okazał się strzałem w dziesiątkę a pochodził z Portugalii był swego czasu Cleber. Czy zamierza Pan szukać podobnych piłkarzy czy jednak będziecie chcieli stawiać na młodszych zawodników?
Mamy dobry zespół, szanuje pracę sztabu i nie chcę się póki co wypowiadać na temat personaliów czy nawet sugestii transferowych. Osobiście chciałbym, aby o naszej sile stanowili zawodnicy z Polski. Pamiętajmy jednak, że nasi piłkarze każdego dnia pracują dla klubu i wyników, więc trzeba ich szanować.


Po przejęciu klubu przez TS współpraca między Wisłą S.A a Akademią Piłkarską została zacieśniona. Jak długo będziemy musieli czekać na wychowanków Akademii w pierwszym zespole? Ci zawodnicy nie tylko mogą stanowić o sile Wisły ale także mogą przynieść klubowi finansowe, kiedy zostaną sprzedani.
Ciężko mówić o konkretnych datach. Kluczowa tutaj jest jakość piłkarza. Jak najbardziej jednak chcemy, aby nasi wychowankowie byli siłą Wisły w przyszłości. Chcemy, aby ci najzdolniejsi juniorzy trenowali z pierwszym zespołem, żeby między pierwszą drużyną a zespołami juniorskimi był płynny przepływ piłkarzy.


Pracował Pan wiele lat jako skaut. Czy jest to bardzo trudna praca?
Byłem skautem, szefem skautów, a także kimś w rodzaju dyrektora sportowego. Jeśli lubi się piłkę, jest to bardzo ciekawa praca. Są minusy oczywiście, bo w sezonie nie ma mnie w domu w weekendy.


Został Pan wiceprezesem do spraw sportowych Wisły. Jakie doświadczenia z pracy zagranicą będzie Pan chciał przenieść na krakowskie podwórko?
Najważniejsze są realia w jakich się pracuje. Teraz trzeba posłuchać wielu opinii, przeanalizować je i działać w realiach jakie nas otaczają. Każdy kraj jest inny, nie zapominajmy, że na przykład Liverpool dla którego pracowałem tak naprawdę nie ma ograniczeń finansowych. Oczywiście mam swoje przemyślenia, doświadczenia, ale trzeba zaadaptować się do warunków jakie mamy tu i teraz.


W Polsce mieszka Pan ponad dziesięć lat…
Właściwie to dokładnie dziesięć lat.


Jak odbiera Pan nasz kraj, Kraków?
Dla mnie osobiście Kraków jest idealnym miastem. Cały czas mamy wydarzenia kulturalne, ludzie są otwarci, kulturalni. Jesteśmy z rodziną bardzo zadowoleni.


Praca dla Wisły jest dla Pana wyzwaniem?
Tak. Jak wspomniałem na konferencji prasowej przy propozycji była „krótka piłka”: tak albo nie. Zdecydowałem się, bo Wisła to wspaniały klub. Przeżyłem wiele wspaniałych chwil w Wiśle. Wierzę, że wiele cudownych jeszcze przede mną.


Ostatnie słowo należy do Pana.
Dołączam do klubu w momencie bardzo trudnym, natomiast jest to dla mnie niezwykle motywujące. Teraz możemy wprowadzić zmiany i ulepszyć klub tam, gdzie Wisła tego potrzebuje. I to zamierzam zrobić. Z szacunkiem do ludzi i tradycji Wisły.
 

Poprawiony: poniedziałek, 24 kwietnia 2017 11:21
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież