Sprawy SKWK:

Kibicowska jesień - Francja
Wpisany przez Patrycja   
piątek, 28 grudnia 2012 16:58

alt

Kraj nad Sekwaną to miejsce, gdzie nie brakuje kibicowskich akcji zarówno na stadionach, jak i poza nimi. Francuscy kibice spotykają się jednak z coraz większymi represjami oraz rosnącymi, często absurdalnymi karami. Być może to dopiero początek – w 2016 roku we Francji odbędzie się turniej EURO…

 

W połowie września, na spotkanie z Sochaux, po ponad rocznej przerwie spowodowanej modernizacją stadionu AS Saint-Etienne, na swoją trybunę Kop Nord wróciła główna grupa kibiców tego klubu – „Magic Fans”. Przed meczem fani zorganizowali przemarsz na stadion. Już na samych trybunach także nie zabrakło atrakcji. Pojawiła się oprawa, a także kilka transparentów odnoszących się do wcześniejszego zatrzymania jednego z kibiców za odpalenie racy, tylko na podstawie zeznań jednego z ochroniarzy. Oskarżony sympatyk ASSE ukarany został 15 dniami więzienia, grzywną oraz zakazem stadionowym. Reszta fanów, uważająca zeznania ochroniarza za nieprawdziwe, aby wyrazić swoją dezaprobatę co do panującej sytuacji, wywiesiła transparenty głoszące m.in.: „Chcecie Anglię? Będziecie mieli Argentynę”, „Więzienie za fałszywe zeznania. A gdzie kara śmierci dla ultrasów?”, „Kibicowanie Saint-Etienne nie jest zbrodnią, zniszczenie życia niewinnemu - jest!”.

alt

alt

alt

alt

 

Również we wrześniu doszło we Francji do wypadku, w skutek którego jeden z kibiców Montpellier stracił oko. Casti – tak nazywany jest poszkodowany fan, przed meczem siedział ze znajomymi w znajdującej się nieopodal stadionu restauracji. Tymczasem obok obiektu jeden z policjantów oddał strzał do uciekającego innego kibica, jednak gumowa kula trafiła w oko niezamieszanego w tę sytuację Castiego. Według późniejszych informacji, funkcjonariusz nie był zmuszony do użycia broni. Wypadek w Montpellier był ostatecznym impulsem dla tamtejszych fanów, do podjęcia działań przeciwko nadużywaniu siły przez policję, bezkarności policjantów oraz przyznawaniu zakazów stadionowych. Do akcji przyłączyło się ponad 20 ekip z innych miast, które 13 października zorganizowały demonstrację na ulicach  Montpellier.

alt

alt

alt

alt

 

Ciekawa sytuacja miała miejsce podczas meczu Nancy–PSG, na który z Paryża przyjechały dwie osobne grupy kibiców. Mniejsza z nich to ekipa fanów współpracująca z klubem, jeżdżąca na wyjazdy oficjalnie. Większość kibiców wybiera jednak niezależność i odcina się od klubowych działaczy, pozostając z nimi w konflikcie, który zaczął się od… losowania miejscówek na mecze u siebie. Na taki pomysł wpadł prezes PSG, a miało to na celu pogodzenie ze sobą dwóch zwaśnionych grup – Bolougne Boys oraz Supras Auteuil. Skutek jest zupełnie inny – na paryskim stadionie zapanowała piknikowa atmosfera, a większość kibiców zdecydowanie wyraża swój sprzeciw wobec działaniom klubu.

alt

 

W listopadzie 25-lecie istnienia obchodziła główna grupa kibiców Bordeaux – „Ultramarines”. Ultrasi świętowali na meczu z Olimpique Marsylia.

alt

alt

 

Na początku grudnia taki sam jubileusz obchodziła grupa ultras Olimpique Lyon – „Bad Gones”. Z tej okazji podczas meczu przeciwko Montpellier zaprezentowane zostały trzy  oprawy. Niestety, na trybunach zabrakło środków pirotechnicznych.

alt

alt

alt

 

Kolejną grupą świętującą swoje powstanie była ekipa „Roisters”, kibicująca Valenciennes. Ultrasi oprawy odnoszące się do 10-lecia powstania przedstawili, kiedy ich drużyna grał z Montpellier.

alt

alt

 

Ze względu na karę, jaką Bastia dostała za derbowy mecz z Ajaccio, kibice nie mogli z trybun obejrzeć pojedynku z Olimpique Marsylia. Fani postanowili jednak przyjść pod stadion, gdzie klubowi działacze wystawili telebim, na którym transmitowane było spotkanie. Kilkutysięczna grupa kibiców dopingowała i odpalała race oraz fajerwerki za bramą obiektu Bastii. Mimo to, komisja dyscyplinarna Ligi Francuskiej ukarała Bastię ponownie, tym razem bezterminowym zamknięciem stadionu…

alt

alt

 

„Magic Fans” z Saint-Etienne przygotowali efektowną choreografię na spotkanie z Troyes. Oprócz oprawy „Więcej niż grupa – rodzina”, na trybunie pojawił się transparent „Kop Nord wcześniej było lepsze”, wyrażający niezadowolenie kibiców z zamontowania krzesełek na ich sektorze.

alt

alt

 

Wydarzenia z ostatniego półrocza sprowokowały francuskich kibiców do walki o swoje prawa, sprawiedliwość oraz odejście od modelu „Modern Football”.  Być może to dopiero początek ich problemów – w 2016 roku w ich kraju odbędzie się turniej EURO…

Niepodpisane zdjęcia pochodzą z portali: ultras-tifo.net, info-stades.fr.

 

Polecamy także krótki przegląd wydarzeń kibicowskich w Niemczech: klik!

 

 
Komentarze   

#5 Liberto1906TS » 2012-12-30 21:05

OM to klub lewicowy a PSG jest prawicowym to przykład a poniżej podaję link do ciekawego artykułu:

http://dumnizpolski.pl/content/view/112/9/

Liberto1906TS

#4 bsnt » 2012-12-29 22:23

róbcie więcej takich artykułów bo fajnie się czyta :)

bsnt

#3 on » 2012-12-29 20:06

wiecie moze jak to jest w innych krajach bo w Polsce kibice to raczej prawica a za granica? Standard liege to lewaki a reszta? ciekawe jak to sie rozkłąda za granica

on

#2 Biała skóra » 2012-12-29 15:28

francja najbardziej skundlony kulturowo kraj

Biała skóra

#1 Jarek111111 » 2012-12-28 22:48

Wielkie dzięki super artykuł!!

Jarek111111

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież