Sprawy SKWK:

Kibicowska jesień - Niemcy
Wpisany przez Patrycja   
poniedziałek, 17 grudnia 2012 12:59

alt

Ze względu na przerwę w rozgrywkach, w polskim świecie kibicowskim nie dzieje się zbyt wiele. To najlepszy czas, aby spojrzeć, jak runda jesienna mijała w innych krajach. Serię krótkich podsumowań zaczynamy od naszych zachodnich sąsiadów – Niemców.

 

Najbardziej efektowną i skomplikowaną oprawą zaprezentowaną tej jesieni w Niemczech, była choreografia przygotowana przez kibiców Schalke Gelsenkirchen na mecz z Augsburgiem. Prezentacja składała się z kilkunastu elementów, a całość przedstawiała stadionowy krajobraz. Koszt oprawy wyniósł niemal 14 000 euro.

alt

alt

 

Nie tylko na trybunach, ale również na ulicach, ciekawie było podczas derbów Zagłębia Ruhry pomiędzy Borussią Dortmund a Schalke Gelsenkirchen, rozgrywanych 20 października. Jeszcze przed meczem na ulicach Dortmundu wybuchły zamieszki, w których rannych zostało ośmiu policjantów, a około 180 kibiców, głównie przyjezdnych, zostało aresztowanych.

alt

 

Dużo spokojniej było już na trybunach Signal Iduna Park, chociaż nie zabrakło typowych, derbowych prowokacji. Fani Schalke, szczelnie wypełniający sektor gości, spalili flagę Borussii. Odpalona została pirotechnika.

alt

 

Sprawa derbów nie zakończyła się tego samego dnia. Miesiąc później, w meczu u siebie z Eintrachtem Frankfurt, grupa ultrasów Schalke – „Hugos”, odpaliła na trybunach race, za co ukarany został klub. Fani niejako „zemścili się” za zakazy stadionowe, które po derbach zostały przyznane znacznej części członków tej grupy. Ich „pożegnaniem” ze stadionem było zorganizowane odpalenie piro, co zdarzyło się na tym stadionie po raz pierwszy (Schalke gra tam od 2001 r.). Akcja ta nie została poparta przez resztę kibiców Schalke, którzy zaczęli skandować hasła w kierunku ultrasów, mówiące między innymi o tym, że ci, szkodząc własnemu klubowi, nie różnią się niczym od sympatyków największego wroga -  Borussii…

alt

 

Derby Frankonii pomiędzy Greuther Furth a FC Nurnberg przyciągały uwagę już głównie ze względu na wygląd trybun. Obydwie ekipy przygotowały na ten mecz oprawy. Kibice gospodarzy zaprezentowali trójwymiarową sektorówkę i kartoniadę w klubowych barwach, a wszystko urozmaicone zostało serpentynami.

alt

Na dużo prostszą oprawę, z wykorzystaniem balonów, zdecydowali się fani FCN:

alt

 

Próba wjazdu z bramą, kibice na murawie, pirotechnika na trybunach, zamieszki z policją – tak wyglądał mecz Hannoveru 96 z Dynamem Drezno. Do Hannoveru wybrało się około 10 000 kibiców z Drezna. Jeszcze przed meczem doszło do zamieszek z policją, kiedy fani Dynama próbowali dostać się na stadion w dość niekonwencjonalny sposób, w trakcie spotkania przyjezdni odpalili kilkanaście rac, a po spotkaniu wyszli na boisko, aby powiedzieć zawodnikom swojego klubu, że są nieusatysfakcjonowani wynikiem meczu…

alt

alt

alt

 

Pod koniec listopada HSV Hamburg mierzył się na wyjeździe z Fortuną Dusseldorf. Kibice przyjezdni odpalili na swoim sektorze race, jednak zrobili to tak nieumiejętnie, że… spalili własną flagę.

alt

 

Ruch ultras w Niemczech ma się dobrze nie tylko na poziomie Bundesligi. Kibice gospodarzy na meczu Carl Zeiss Jena, grającego w Lidze Regionalnej (4. liga) z Torgelow, odpalili na swoim młynie 300 rac, tworząc efektowną oprawę spotkania.

alt

 

Kolejnym klubem występującym na co dzień na tym samym poziomie ligowym, ale mającym dobrze zorganizowaną grupę ultras, jest FC Magdeburg. Kibice z Magdeburga pokazali swoje umiejętności podczas spotkania z Energie Cottbus, rozgrywanego w ramach Pucharu Niemiec.

alt

 

Podczas trzech ostatnich kolejek ligowych, niemieccy kibice protestowali przeciwko wprowadzeniu przez DFL nowych zasad uderzających w ruch kibicowski. Zmiany w przepisach przewidują wprowadzenie wielu środków, mających w teorii zapewniać większe bezpieczeństwo na stadionach. Głównymi postulatami DFL było zmniejszenie o połowę liczby biletów dla kibiców gości na mecze podwyższonego ryzyka, dążenie do zlikwidowania trybun z miejscami stojącymi – zamontowania na nich krzesełek oraz wyznaczenie specjalnych miejsc przed stadionem przeznaczonych dla ochrony przeszukującej udających się na mecz kibiców, co z założenia miałoby zmniejszyć ryzyko wnoszenia na trybuny środków pirotechnicznych i niebezpiecznych przedmiotów.  Głosowanie w sprawie przyjęcia nowych przepisów odbyło się 12 grudnia. Udział wzięły w nim kluby pierwszej i drugiej Bundesligi. W minionych trzech seriach gier, większość fanów drużyn grających w którejś w wyżej wymienionych klas rozgrywkowych, nie dopingowała przez pierwsze 12 minut i 12 sekund każdego meczu. Po tym czasie ekipy powracały do tworzenia meczowej atmosfery, często na trybunach pojawiały się również oprawy oraz transparenty dotyczące protestu i pomysłów DFL.

alt

alt

alt

alt

alt

 

W niemieckich miastach odbyły się także marsze i demonstracje sprzeciwiających się nadchodzącym zmianom kibiców. Fani wyszli na ulice w Hannoverze, Berlinie, Augsburgu, Kolonii, Duisburgu, Paderborn, Dortmundzie i w Dreźnie, gdzie przygotowane zostały wiele mówiące rekwizyty.

alt

 

Mimo protestów na szeroką skalę, kibice nie zdołali przekonać włodarzy klubów do swoich racji. W głosowaniu na temat nowego projektu, 33 z 36 klubów opowiedziało się za jego przyjęciem. Niemieccy fani zapowiedzieli już dalsze protesty, podejmowane przez władze działania oznaczają jednak dla nich nadejście jeszcze cięższych czasów…

Niepodpisane zdjęcia pochodzą z serwisów: welt.de i ultras-tifo.net.

 

 
Komentarze   

#6 Mlody666 » 2012-12-28 23:17

@rty na meczu ManU pojawiły się race.;)

Mlody666

#5 AW Prokocim » 2012-12-19 11:43

14tysi euro? hmmm... proponuję wystąpic z PZPN i z chorzowskimi niemcami przenieść sie do bundesligi! :-D
ps. ile wynosi kara za race w lidze niemieckiej, 100000 euro?

AW Prokocim

#4 Swords » 2012-12-18 20:28

Świetna oprawa na derbach Frankonii pomiędzy Greuther Furth a FC Nurnberg.

Swords

#3 krzysiunb » 2012-12-18 14:31

nasze oprawy duzo ładniej estetyczniej wykonane :)

krzysiunb

#2 rty » 2012-12-18 12:24

ciekawy jestem czy będzie podsumowanie z angielskimi ultrasami :D :lol:

rty

#1 krzyq7 » 2012-12-17 22:53

świetny pomysł z tymi podsumowaniami! nie miałem pojęcia że za zachodnią granicą aż tyle sie dzieje

krzyq7

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież