Historia Wisły (1906-1914)
Wpisany przez Micek   
czwartek, 26 stycznia 2012 23:43

Miło jest nam poinformować iż rozpoczynamy uzupełnianie wiedzy historycznej każdego Wiślaka na temat Naszego klubu. Cyklicznie będziemy publikować opis najważniejszych wydarzeń z określonego przedziału czasowego. Zaczynamy oczywiście od początku. Zachęcamy do lektury!

Jeszcze w XIX wieku
Na rok 1889 można datować początki piłki nożnej na ziemiach polskich. Nieznany wówczas wśród naszych rodaków sport postanowił rozpropagować dr Henryk Jordan. Utworzył nowoczesny, jak na owe czasy, kompleks sportowy, który znajdował się tuż przy krakowskich Błoniach. W jego skład wchodziło aż 12 boisk do wszelakich dyscyplin sportowych, wśród nich nas szczególnie interesujący plac numer 8: przeznaczony do gry w nieznany bliżej "football".

Wisła to Polska
Uganianie się za kulistym kawałkiem skóry zyskiwało sobie coraz szerszą rzeszę sympatyków, aż wreszcie pewnego wiosennego popołudnia, profesor Tadeusz Łopuszański zwrócił się z ciekawą inicjatywą do swoich uczniów w II Wyższej Szkoły Realnej. Oddajmy głos naocznemu świadkowi tych wydarzeń, Romanowi Wilczyńskiemu:
- Było to na wiosnę [1906 r.] po zajęciach szkolnych, zatrzymał nas w klasie proponując utworzenie klubu sportowego. Propozycja ta zaszokowała nas do tego stopnia, że milczeliśmy, bo wprost nie chcieliśmy wierzyć by coś podobnego mogło wyjść z ust i to profesora. Profesor jednak zrozumiał nasze milczenie i jakby nic opowiadał jak to w innych państwach rozwija się sport, więc i my Polacy musimy włączyć się w ten nurt. Na te słowa radość taka zapanowała, żeśmy zaczęli klaskać i niejednemu łza pokazała się w oku. Godziliśmy się na wszystko, że klub będzie nazywał się Wisła, i znowu oklaski i okrzyki »Polacy i Wisła to Polska«... w piłkę grać trzeba było zacząć natychmiast. Umówiliśmy się, że będziemy się zbierać w każdy dzień pogodny, a miejsce będzie przy bramie do Parku Jordana, a mecze będziemy rozgrywać na Błoniach, bo tam znajdziemy najłatwiej przeciwnika.. Przychodziliśmy na Błonia codziennie, więc znano nas już dobrze i mówiono ‘Wiślacy już przyszli’.

Niebieska gwiazda
Jak jest napisane na portalu historiawisly.pl, profesora Łopuszańskiego można śmialo nazwać ojcem założycielem krakowskiej Wisły, bez jego działalności, Nasz Ukochany Klub, z pewnością miałby mocno pod górkę w pierwszych latach swojego funkcjonowania. Jednak wszystko szło, chciałoby się rzec, zgodnie z planem. Jeszcze w 1906 można odnotować dwa ważne wydarzenia w historii Wisły. W Wadowicach krakowianie wygrali z Wadowickim Kołem Sportowym 7:0, a był to pierwszy oficjalny mecz w dziejach Wisły. Kilka tygodni później młoda drużyna wzięła udział w Turnieju Jesiennym, po którym drużyna Jenknera zasiliła szeregi Wisły. To od tej ekipy zaczerpnięto gwiazdę (wtedy jeszcze niebieską), która miała się stać symbolem powszechnie kojarzonym z krakowianami. 20 września 1908 to kolejna ważna data. W tym dniu po raz pierwszy w historii odbyła się Święta Wojna, która zakończyła się remisem 1:1.

Związki Footballowe
Pod koniec 1910 roku Wisła przystąpiła do Austriackiego Związku Footballowego, który był już członkiem FIFA, jednak działacze spod znaku Białej Gwiazdy bardzo chcieli podkreślić swoją niezależność względem mocarstwa zaborczego. 21 V 1911, właśnie na odezwę Towarzysta Sportowego, proklamowano w Krakowie Polski Związek Footballowy. Założycielami nowej organizacji były następujące kluby: Diana Podgórze, Klub Footballowy Mielec, Klub Footballowy Tarnów, Krakus Podgórze, Kres Biała, Polonia Kraków, Resovia Rzeszów, Sandecja Nowy Sącz, Skawa Wadowice, Wisłoka Dębica i Wisła Kraków. PZF szybko zgłosił też akces do UIFA (Międzynarodowej Unii Piłki Nożnej), która nie wymagała od związku piłkarskiego, aby podpierał go samodzielny byt państwowy. Niestety, ta szlachetna inicjatywa nie znalazła poparcia u innych polskich klubów, które stanowiły wówczas o sile rodzimej piłki. Chodzi o Cracovię i Pogoń Lwów. Aby rywalizować z tymi silnymi ekipami, Biała Gwiazda po raz kolejny wstąpiła do struktur Austriackiego Związku, a PZF faktycznie przestał istnieć. Już wcześniej, bo 7 lutego 1910 roku, CK Namiestnictwo zatwierdziło statut Towarzystwa. Wisła zaczęła rozgrywać też spotkania międzynarodowe. W roku 1910 pokonała Ostravski Team (1:0), SK Hana Kromieryż (4:0), DSV Opava (3:2) oraz Preussen Katowitz (7:0) i Preussen Breslau (7:1).

Jubileusz, własny obiekt i wojna
W 1911 postanowiono hucznie uczić obchody pięciolecia Towarzystwa, zaproszono więc do Krakowa szkockie Aberdeen. 20 i 21 maja Wisła przegrała swoje mecze kolejno 1:9 i 1:8, lecz podkreślić należy ambitną walkę gospodarzy. Na podstawie obchodów jubileuszu Wisły można też dosyć precyzyjnie określić czas powstania Wisły na maj roku 1906. W roku 1914 na skutek starań profesora Łopuszańskiego, Biała Gwiazda otrzymuje własny obiekt, a 5 kwietnia pokonuje na nim, w ramach inauguracyjnego spotkania Czarnych Lwów 3:2. Kilka tygodni później, 14 czerwca mają miejsce ostatnie, galicyjskie derby. 28 czerwca na skutek zamachu w Sarajewie ginie arcyksiążę Ferdynand, a Europa przestaje się zajmować piłką nożną na okres czterech lat.

 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież