Najważniejszy mecz Henryka Reymana
piątek, 06 stycznia 2012 13:13

alt

Dziś kolejna część cyklu, dotyczącego najważniejszego Wiślaka na Reymonta. Choć każdy kibic, śledzący naszą stronę, zna legendarne słowa Reymana, warto przypomnieć sobie w jakich okolicznościach one padły.

 

3 maja 1925 roku na stadionie Wisły odbył się jeden z najsłynniejszych meczów derbowych w historii Białej Gwiazdy.
 
Kilkutysięczna (wg różnych źródeł kibiców przybyłych na stadion było od 4000-6000) widownia przybyła na mecz była świadkiem jednego z najbardziej emocjonujących meczy pomiędzy krakowskimi klubami.
 
Wg relacji ówczesnych gazet mecz ze względu na kiepskie warunki atmosferyczne był nienajlepszym widowiskiem, chociaż padło dużo goli. Po pierwszej połowie pasy prowadziły 1:5. Trafienie dla Białej Gwiazdy w pierwszych 45 minutach zdobył H. Reyman i jemu też przypadła rola zmobilizowania zespołu na drugą połowę. W szatni wypowiedział on swoje najsłynniejsze słowa, które do dziś zna każdy Wiślak:
 
„Kto z was nie czuje się na siłach, aby w drugiej połowie meczu wydać z siebie wszystkie siły dla zmazania hańby, jaka w tej chwili wisi nad nami - to niech lepiej nie wychodzi na boisko”.
 
„Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw. Czasem i przegrać przychodzi. Ale każdy ma prawo żądać od was ambitnej i nieustępliwej walki. Nie dopuśćcie do tego, aby ludzie uznali was za niegodnych... podania ręki”
 
W drugiej połowie Biała Gwiazda rozegrała zupełnie inny mecz i dzięki czterem trafieniom z rzędu udało się go zremisować 5:5. Bohaterem tego spotkania był bez wątpienia Reyman, dla którego, jak później przyznał, był to jeden z najważniejszych meczy, również z powodu czterokrotnego pokonania bramkarza przeciwników.
 
 
Wisła Kraków  5:5 (1:5) Cracovia
 
bramki dla Wisły:
 
Henryk Reyman 27', 56', 67',79'
 
Mieczysław Balcer 62'
 
 
 
 
alt
 
 
 
MS
 
 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież