Reyman - król strzelców
Wpisany przez MS   
piątek, 30 grudnia 2011 18:24

Miło nam jest poinformować, iż rozpoczynamy nowy-stary cykl dotyczący Henryka Reymana. Informacje i ciekawostki na temat wiślackiej legendy będą się ukazywały w naszym serwisie od teraz regularnie, tak by każdy szanujący się kibic Białej Gwiazdy miał choć bladozielone pojęcie na temat największego Wiślaka w historii. Zaczynamy!

W pierwszych dwóch sezonach po uformowaniu ligi w 1927 roku, Wisła sięgała po tytuły mistrzowskie. Bardzo duży wkład w te osiągnięcia miał Henryk Reyman, który dwukrotnie sięgał po koronę króla strzelców.

Pierwsze rozgrywki w systemie ligowym miały miejsce w 1927 roku, zastępując wadliwy sposób rywalizacji o Mistrzostwo Polski. Do walki o tytuł przystąpiło w sumie 14 drużyn. Henryk Reyman wystąpił w 23 spotkaniach ligowych (3 mecze musiał opuścić m.in. ze względu na pełnioną służbę). Nie przeszkodziło mu to jednak zdobyć 37 goli co jest do dziś niepobitym rekordem. Największym przeciwnikiem w tamtym sezonie w drodze do mistrzostwa była drużyna 1.FC Katowice,  z którą mecze często odbierano w aspektach politycznych. Na sam mecz z katowicką drużyną zjechało kilka tysięcy  wiślackich kibiców co w owych czasach było zdarzeniem rzadko spotykanym.

W sezonie 1928 Wisła znów powtórzyła swój sukces z poprzednich rozgrywek. Już w meczach towarzyskich bracia Reyman potwierdzali wysoką formę zdobywając najpierw z Legią Kraków w sumie 9 goli (5 goli Henryk i 4 gole Jan, mecz zakończony zwycięstwem Wisły 0:12) a później ze Spartą Kraków 13 goli (8 goli Henryk i 5 Jan, mecz zakończony 15:1).

Według różnych źródeł Henryk Reyman zdobył w tamtym sezonie od 27-31 goli. Przez wiele lat korona króla strzelców nie budziła wątpliwości, jednak w drugiej połowie lat 90-tych niektórzy statystycy futbolu próbowali ją podważyć. Drugi w kolejności zapisał się bowiem Gintel, który trafiał do bramki 28 razy.

 

Dodaj komentarz

Redakcja SKWK.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie KibiceWisly.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "troling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp.
Kod antysapmowy
Odśwież